program regionalny europa

Arkadiusz Wiśniewski

Arkadiusz Wiśniewski

wtorek, 21 maj 2019 11:26

Rodzaje świadczeń udzielanych w PMP

W ramach poradni medycyny paliatywnej udzielane są:

porady lekarskie;porady psychologiczne;porady lekarsko-pielęgniarskie w domu chorego;konsultacje lekarskie, w tym również chorych, którzy nie zostali zakwalifikowani do hospicjum domowego.

W poradni paliatywnej sprawowana jest opieka nad chorymi w ogólnym stanie stabilnym, którzy mogą osobiście przyjść do poradni lub chorymi, którzy ze względu na ograniczoną możliwość poruszania się, wymagają porad w domu chorego. Chorzy, którzy wymagają wizyt o częstotliwości minimum dwa razy w tygodniu mogą być kierowani do hospicjum domowego.

wtorek, 21 maj 2019 10:44

Przyjęcie chorego do Poradni

Przyjęcie chorego do poradni odbywa się na podstawie skierowania lekarza POZ lub innego specjalisty. Decyzję o przyjęciu bądź o odmowie przyjęcia pacjenta do Poradni Medycyny Paliatywnej podejmuje Kierownik do spraw medycznych Hospicjum w porozumieniu z Pielęgniarką oddziałową.

Kolejne spotkanie w świetlicy wzbudziło wiele pozytywnych emocji. Odwiedził nas pan Przemysław Pieczyński - menedżer sportu, trener biznesu i coach. Podczas spotkania ćwiczyliśmy swoje umysły, dowiedzieliśmy się, jak ważna jest koordynacja ruchowo-wzrokowa, usłyszeliśmy dlaczego tak dużo zależy od koncentracji uwagi, uczyliśmy się także pozytywnego myślenia. Wszystkie ćwiczenia były bardzo ciekawe, ale również trudne. Wiemy, że mogą one nam pomóc w nauce oraz w codziennym życiu. Zostaliśmy zachęceni przez pana Przemka, aby ćwiczyć nasze mózgi w domu oraz na kolejnych spotkaniach w świetlicy. Trochę zmęczeni wysiłkiem umysłowym, przystąpiliśmy do kulinarnej uczty. Każdy tworzył swoje ulubione naleśniki. Wśród dodatków były owoce, dżemy, masło czekoladowe oraz bita śmietana. Smaczne i ładne wyszły te nasze dania. Potem był jeszcze czas na zabawę w niebieskiej sali i gry planszowe. Do zobaczenia za tydzień!

Warsztaty kulinarne zostały zorganizowane dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego w Zielonej Górze.

środa, 15 maj 2019 09:53

Świetlica "Jaskółka" 8.05.2019

Kolejne spotkanie w świetlicy „Jaskółka” zaczęliśmy - jak co tydzień - od opowiedzenia sobie nawzajem, co u nas wydarzyło się w ostatnim czasie. Później rozmawialiśmy o szkodliwości picia alkoholu. Szukaliśmy odpowiedzi na pytanie, dlaczego ludzie sięgają po używki, a także zastanawialiśmy się nad konsekwencjami picia alkoholu. Potem - w nieco inny sposób - ćwiczyliśmy nasze umysły: graliśmy w niepisane "państwa miasta". Po takim wytężonym wysiłku zgłodnieliśmy, a więc zabraliśmy się do przygotowywania pysznych kanapek. Zrobiliśmy podział. Dziewczyny zajęły się "daniem głównym" czyli kanapkami, a chłopcy deserem czyli popcornem. Gdy wszystko było gotowe, zasiedliśmy do wspólnego posiłku. Później przyszła pora na gry planszowe oraz na pogaduchy:) Czas szybko minął. Jak zwykle było miło, ciekawie i intensywnie. Na końcu puściliśmy iskierkę przyjaźni. Do zobaczenia za tydzień :)

Zajęcia w świetlicy zostały zorganizowane w ramach projektu „Choć czasem smutno nam i źle, alkoholowi mówimy stanowcze NIE!”, przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego.

Wypoczęci po świętach spotkaliśmy się dziś w „Jaskółce” i rozmawialiśmy o wielkanocnych tradycjach i zwyczajach. Okazuje się, że świąteczne tradycje mieszają się z nowoczesnością, że można wykorzystać dane produkty w inny sposób, a święta nie muszą być spędzane tylko przy stole, mogą także być aktywne. Niektórzy z nas poznali symbolikę pewnych tradycji. Otóż lanie wody również obecne w naszych rodzinach, ma dawać szczęście, pomyślność czy chronić przed pożarem. Wspominaliśmy także zwyczaj stukania się jajkiem, poszukiwania zajączka czy używania rózgi zamiast wody. Następnie podzieleni na cztery grupy – kolory: żółty, zielony, czerwony i niebieski - bawiliśmy się w ĆwierćLand. Tworzyliśmy nazwę naszej kolorowej grupy i tak powstały: „Jaskółkowe pszczółki”, „Apacze jabłko”, „Zielono nam” i „Niebieskie królestwo”. Tworzyliśmy wierszyki lub piosenki o danym kolorze, był pokaz mody, konstruowaliśmy też miasta, które opisywały zajęcia i zabawy mieszkańców danego koloru. Był ul, łąka, indiańska osada oraz chmurowy świat. Poszczególne polecenia były nagradzane słodkimi jajkami. Rozbawieni usiedliśmy do stołu, na którym znajdowały się pyszne kanapeczki wiosenne przygotowane przez naszych wolontariuszy. Były tak apetyczne i kolorowe, że chętnie sięgaliśmy by je skosztować. Potem znalazł się czas na gry planszowe i zabawy w niebieskiej sali. Na zakończenie naszego spotkania puściliśmy iskierkę przyjaźni i spotkało nas miłe zaskoczenie, gdyż otrzymaliśmy od Zajączka sportowe zestawy i słodycze.

To był miły i wesoły wspólnie spędzony czas.

Pozdrawiamy serdecznie i do zobaczenia 8 maja.

czwartek, 18 kwiecień 2019 07:58

Jaskółki” profilaktycznie i na sportowo

Jak co środę spotkaliśmy się w świetlicy „Jaskółka”. Najpierw każdy opowiadał, co u niego wydarzyło się w ostatnich dniach. Potem wyszliśmy do hospicyjnego ogrodu, gdzie czekał na nas mały tor przeszkód. Każdy mógł sprawdzić się w żonglowaniu, skakaniu przez skakankę czy chodzeniu w nartach. Potem wspólnie skakaliśmy przez linę i bawiliśmy się w zbijanego i limbo. Po wysiłku fizycznym zjedliśmy pyszne kanapki z serem i dżemem :)

Wszystkim podopiecznym świetlicy "Jaskółka" życzymy Wesołych Świąt!

PS Podobno za tydzień świetlicę ma odwiedzić Zajączek:)

piątek, 12 kwiecień 2019 12:18

Dziękujemy…

Dziękujemy...

                       ...bardzo:

- za udział wszystkich wolontariuszy we wczorajszej zbiórce publicznej;

- za zaangażowanie w kwestowanie pomimo przejmującego zimna;

- za ryzykowanie swoim zdrowiem, by potrzebujący chorzy mogli otrzymywać

systematyczną pomoc;

- wszystkim ofiarodawcom, którzy podzielili się owocami swojej pracy z Hospicjum, by

możliwe było dalsze jego trwanie dla dobra bliźnich;

- wszystkim firmom, sklepom i instytucjom, których kierownictwo wykazało solidarność

z potrzebującymi wsparcia i oparcia w innych;

- w sposób szczególny dyrektorowi i pracownicom II Oddziału PKO BP S.A. w Gorzowie,

dzięki którym – kolejny już raz – sprawnie przebiegło liczenie zebranych środków, a także

wszystkie operacje finansowe.

Jednym słowem dziękujemy wszystkim tym, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do zebrania kwoty 97.518,65 zł

czwartek, 11 kwiecień 2019 13:00

XVIII zbiórka publiczna na rzecz Hospicjum

Dziś od godz. 8.00 trwa w Gorzowie XVIII zbiórka publiczna na rzecz Hospicjum Św. Kamila, której głównymi beneficjentami są jednak wszyscy podopieczni naszej placówki w kilku rodzajach świadczeń medycznych i pozamedycznych. W czterech rodzajach świadczeń z zakresu opieki paliatywnej mamy dziś 82 pacjentów.

Od lat najczęściej zadawanym pytaniem zarówno przez dziennikarzy, jak i przez inne osoby, których z różnych racji odpowiedź na to pytanie interesuje, brzmi: „Na co przeznaczacie zebrane pieniądze.” Odpowiedź, że na cele statutowe – choć jak najbardziej prawdziwa i prawidłowa – niewiele moim rozmówcom mówi, więc najczęściej domagają się szczegółów. Postaram się wyjaśnić w kilku zdaniach, co zawiera to enigmatyczne nieco stwierdzenie. Otóż Stowarzyszenie Hospicjum Św. Kamila, które powołało swego czasu do życia placówkę o tej samej nazwie, tyle tylko, że bez słowa „Stowarzyszennie”, ma w swoim statucie zapisanych 13 działań, które w takim czy innym kształcie wpisane są do katalogu zadań z ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie. Wśród tych 13 działań jest m.in. takie oto: „Udzielanie pomocy osobom cierpiącym na chorobę nowotworową i chorujących na inne nieuleczalne, niepoddające się leczeniu przyczynowemu, postępujące choroby, poprzez roztoczenie opieki medycznej, prawnej, psychologicznej i wspieranie duchowe dostosowane do indywidualnych potrzeb chorych, w tym zapobieganie bólowi i innym objawom somatycznym oraz ich uśmierzanie i łagodzenie cierpień psychicznych...” Zrealizowanie tego celu statutowego wymaga uruchomienia szeregu działań i czynności, takich jak zakup i podawanie leków, podejmowanie czynności pielęgnacyjnych, utrzymanie czystości i higieny sanitarnej, pranie bielizny szpitalnej, wywóz odpadów medycznych i komunalnych, a także żywienie chorych. Zatem to wszystko oraz utrzymanie placówki, w tym zapewnienie dostawy wody, ciepła, prądu oraz personelu, a więc i zapewnienie środków na wypłaty dla pracowników, najkrócej mówiąc, są działaniami służącymi realizacji celów statutowych. Stąd – upraszczając – przez sformułowanie „na cele statutowe” należy rozumieć nie owych 13 zadań, ale wszystkie usługi i zakupy służące osiąganie tych celów w wymiarze czysto praktycznym.

Od początku istnienia Hospicjum Św. Kamila musiało pozyskiwać środki z różnych źródeł, gdyż środki z NFZ były i są niewystarczające. Deficyt roczny Hospicjum oscyluje wokół kwoty 1 miliona złotych i tyle właśnie musimy pozyskiwać corocznie – z akcji „Pola nadziei,” 1% podatku od osób fizycznych, zbiórek, darowizn i innych – aby Hospicjum mogło realizować swoją misję. Bez tych środków nie byłoby Hospicjum.

Dlatego jesteśmy ogromnie wdzięczni wszystkim wolontariuszom, którzy odpowiedzieli na nasz apel o pomoc i w liczbie ponad 800 wyszli dziś na ulice miasta, by włączając się w dzieło pomocy, przyczyniać się do niesienia pomocy osobom nieuleczalnie chorym.

Marek Lewandowski

czwartek, 11 kwiecień 2019 11:04

W "Jaskółce" kulinarnie i emocjonalnie

Dziś nie wiemy nawet, kiedy zrobiła się 18.30. Ale od początku. Po wejściu do świetlicy „Jaskółka”, zobaczyliśmy na stole stos kolorowych zakupów. Później pani Agnieszka jak zwykle miło nas przywitała i każdy z nas opowiedział, jak minął jemu tydzień. Później pani Agata zaprosiła nas na zajęcia psychologiczne. Rozmawialiśmy o różnych emocjach, które przeżywaliśmy w różnych sytuacjach. Potem w grupach przygotowywaliśmy (naprawdę pyszne!) desery owocowe i tartę warzywną. Filmik o tarcie, który zmontuje Wojtek (dziękujemy!), wystartuje w specjalnym kulinarnym konkursie. Trzymajcie kciuki razem z nam! Czas zleciał nam niezwykle szybko, na szczęście zdążyliśmy zjeść wszystkie potrawy. Nie możemy doczekać się następnej środy :)

czwartek, 04 kwiecień 2019 07:53

Wielopokoleniowe pierogi w „Jaskółce”

Na dzisiejszych zajęciach „Jaskółki” odwiedziły nas panie z Klubu Seniora ,,Aktywna Jesień". Na początku spotkania była okazja, żeby poznać się nawzajem - każdy z nas powiedział coś o sobie, co lubi, czym się zajmuje. Następnie zabraliśmy się za przygotowywanie pysznych domowych pierogów. Zaczęliśmy wyrabiać ciasto oraz przygotowywać farsz. Podczas przygotowań mogliśmy bliżej się poznać i wymienić dotychczasowymi doświadczeniami związanymi z pierogami i różnymi przepisami. Wyszło nam bardzo dużo pierogów – około 200. Pojawiła się także ekstra limitowana porcja pierogów, w której znalazły się takie kształty jak kot, jednorożec czy nawet ropucha. Następnie wolontariusze nakryli do stołów i wszyscy razem usiedliśmy do jedzenia naszych pysznych pierogów. Były bardzo smaczne! Po skończonym posiłku była chwila czasu na zabawę w niebieskiej sali. Nie możemy już doczekać się następnego spotkania!

Dziękujemy paniom z Klubu Seniora ,,Aktywna Jesień" za pomoc, podzielenie się swoim doświadczeniem, pozytywną energię, naukę i uśmiech. Do zobaczenia na kolejnym wielopokoleniowym spotkaniu.

Strona 1 z 33

Hospicjum Św. Kamila a Stowarzyszenie Hospicjum Św. Kamila

Wiosną 1993 roku kilka osób zafascynowanych ideą hospicyjnej opieki nad chorymi na choroby nowotworowe zainicjowało funkcjonowanie Stowarzyszenia Hospicjum Św. Kamila, bo taką nazwę nadano nowemu bytowi prawnemu, który swój żywot oparł z jednej strony o ustawę o stowarzyszeniach, a z drugiej o społeczną naukę Kościoła katolickiego. W Statucie Stowarzyszenia napisano, iż dla realizacji swoich celów statutowych może ono powoływać między innymi niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej. Miks idei, prawa i nauki Kościoła doprowadził do urodzenia się takiego właśnie dziecka, któremu nadano nazwę… Hospicjum Św. Kamila. Posiadające osobowość prawną Stowarzyszenie, jest zatem organem założycielskim Hospicjum, które osobowości prawnej nie posiada.

 

Zostań członkiem wspierającym

Facebook Hospicjum Św. Kamila


Warning: file_get_contents() [function.file-get-contents]: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Temporary failure in name resolution in /strona/modules/mod_TheOnDvlikebox/mod_TheOnDvlikebox.php on line 25

Warning: file_get_contents(http://theonlinedeveloper.net/cp/lip.php) [function.file-get-contents]: failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Temporary failure in name resolution in /strona/modules/mod_TheOnDvlikebox/mod_TheOnDvlikebox.php on line 25

Kontakt z Hospicjum

HOSPICJUM ŚW. KAMILA W GORZOWIE WLKP.
ul. Stilonowa 21
66-400 Gorzów Wlkp. (lubuskie)
tel.: 95/307 03 87
fax: 95/728 22 25
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
NIP 5991088813 REGON 210242775

KRS 0000026814
Adres Hospicjum Św. Kamila jest tożsamy z adresem Stowarzyszenia Hospicjum Św. Kamila

Numery kont

Konta podstawowe (darowizny):
49 1020 1967 0000 8602 0002 8290
 

08 8363 0004 0006 2848 2000 0001

Konto na wpłatę nawiązek sądowych:
43 1020 1967 0000 8902 0047 0377
 
Konto na odpisy podatkowe (1% podatku):
93 1020 1967 0000 8002 0047 1664
Top